vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

14°C

oblačno

História včera a dnes

Na území Trenčianskeho a Zlínskeho kraja je vysoká koncentrácia hradov, zámkov a kaštieľov. Niektoré z nich plnili obrannú funkciu, iné naopak slúžili ako sezónne sídla šľachty. Historické objekty poznačil zub času a máloktoré z nich, niekedy majestátnych stavieb, si zachovali charakteristické črty vzbudzujúce obdiv. Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región v snahe prezentovať obraz možnej podoby niektorých z hradov a hradných zrúcanín trenčianskeho regiónu a Zlínskeho kraja vytvorila v spolupráci s odborníkmi publikáciu "História včera a dnes". Tá na svojich stránkach porovnáva súčasnú podobu hradných múrov s líniovými kresbami akademickej rekonštrukcie hradov. 

Pohraničné územie trenčianskeho regiónu a regiónu Východnej Moravy je posiate historickými stavbami - známymi i prachom zapadnutými. O ich konzerváciu a revitalizáciu sa starajú občianske či záujmové združenia, iné sú pod gesciou samospráv či štátnych organizácií. Z finančného, časového i odborného hľadiska je často nemožné zastrešiť rekonštrukciu hradného múru či vybraného objektu hradného opevnenia. O rôzne inovatívne a lákavé formy prezentácie historického dedičstva kraja sa snaží KOCR Trenčín región. "S cieľom priblížiť návštevníkom nášho kraja pôvodnú podobu hradných zrúcanín, sme v rámci medzinárodného projektu "História včera a dnes" vydali materiál, ktorý porovnáva líniové kresby hypotetickej rekonštrukcie pamiatok s fotografiami hradov v súčasnom stave," priblížila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.


Viac ako 70 stranová publikácia je výsledkom spolupráce krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región a Centrály cestovného ruchu Východnej Moravy. Organizácie opäť spojili svoje sily a v rámci programu medzinárodnej spolupráce INTERREG V-A SK-CZ vytvorili pútavý materiál, ktorý bude pre verejnosť dostupný priamo na hradoch alebo v informačných centrách Trenčianskeho a Zlínskeho kraja. O líniové kresby predpokladaného historického vizuálu vybraných hradov na území trenčianskeho regiónu (Trenčiansky hrad, hrad Beckov, Čachtický hrad, Považský hrad, hrad Lednica, hrad Vršatec, hrad Tematín) sa postaral Ing. arch. Martin Bóna, PhD. - pamiatkový výskumník a hradológ. Na strane českého partnera projektu kresby hradov (hrad Brumov, hrad Cimburk, hrad Lukov) pripravoval pamiatkar a znalec stredovekej architektúry Radim Vrla. Texty, ktoré dopĺňajú grafickú časť publikácie, vytvoril archeológ a odborník v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva JUDr. Mgr. Tomáš Michalík, PhD.

Materiál je pre slovenských turistov dostupný na hrade Beckov, Čachtickom hrade, v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom, Mestskom informačnom centre v Dubnici nad Váhom, PX Centre v Považskej Bystrici, Púchovskom informačnom centre a na Trenčianskom hrade. Za slovensko-českou hranicou nájde publikáciu verejnosť na troch miestach – na hrade Brumov, hrade Lukov a v Informačnom centre v Koryčanoch.


ELEKTRONICKÚ VERZIU PUBLIKÁCIE "HISTÓRIA VČERA A DNES" NÁJDETE TU.


Názov malého projektu: História včera a dnes - zhodnotenie historických pamiatok pohraničia Trenčianskeho a Zlínskeho kraja

Akronym: História včera a dnes

Kód malého projektu: SK/FMP/6c/06/005

Program spolupráce: Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika

Vedúci partner (predkladateľ projektu): krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región

Hlavný cezhraničný partner: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.

Celkové oprávnené výdavky (100%): 22 134,68 €

Finančný príspevok z EFRR (85%): 18 814,47 €

Štátny rozpočet SR (10%): 2 213,46 €

Vlastné zdroje (5%): 1 106,75 €

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…