vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

15°C

polooblačno

Vydajte sa na výlety bez hraníc!

Ak máte radi prírodu, spoznávanie nových, zaujímavých miest a  ste tak trošku bádateľský typ, projekt „Putovanie bez hraníc po stopách slovanského dedičstva“ je pre vás to pravé orechové. Čaká na vás návšteva unikátnych pamiatok, hradísk, archeoparkov, ale aj lúštenie a nové informácie, ktoré rozšíria vaše vedomosti z oblasti histórie.

Pod projekt, ktorý nadchne každého turistu, sa podpísalo združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Spolu s partnermi, medzi ktorými nechýba krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, pripravili členovia združenia aktivitu, ktorá spája históriu, kultúrny odkaz, zábavu a poznanie slovanského dedičstva v zaujímavej hre. V rámci nej boli vytvorené turistické karty o 32 pamiatkach na Západnom Slovensku a na Morave. Po návšteve týchto miest môže turista postupne zozbierať všetky karty a vytvoriť ucelený zberateľský balíček.

Čo obsahujú karty?

Spolu 32 zaujímavých miest, hradísk, sakrálnych pamiatok a archeoparkov reprezentuje 17 pamiatok na moravskej strane a 15 lokalít na slovenskej strane. „Ku každému miestu je vytvorená unikátna karta so zaujímavosťami o pamiatke, zábavnými úlohami a znakom v hlaholike, ktorý je súčasťou riešenia krížovky. Úlohy, ktoré sú obsiahnuté na karte dokáže lúštiteľ vyriešiť priamo na mieste pamiatky, kde nájde správnu odpoveď. Kreativitu a umelecké cítenie môže uplatniť pri vymaľovaní líniovej kresby vybranej pamiatky,“ upresnila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

Kde je možné karty získať?

Zberateľské karty sú dostupné v informačných centrách v blízkom okolí vybraných pamiatok alebo na obecných úradoch. Obal na karty je možné nájsť len na dvoch miestach a to v Kultúrno-informačnom centre v Trenčíne a v Infocentre Velehrad. Trenčiansky kraj v zozname pamiatok reprezentuje najstaršie pútnické miesto na Slovensku Skalka pri Trenčíne, Trenčiansky hrad, hradisko Pobedim a hradisko Mesciská v Pružine

Na webe aj v aplikácii

Všetky dôležité informácie, zoznam vybraných pamiatok ako aj náhľady kariet je možné prezerať na web stránke hry www.stopy.cyril-methodius.cz. K dispozícii je tiež mobilná aplikácia s komplexným obsahom, dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Aktivita nie je časovo obmedzená, preto nie je potrebné ponáhľať sa. Na návštevu každej lokality si teda môžete vyčleniť toľko času, koľko len budete potrebovať.

PŠ, Trenčín 25.5.2022

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…