vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

8°C

oblačno

Z objavených pozostatkov kostra jaskynného medveďa?

V Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy sa nachádza viac ako 700 jaskýň. Voľne prístupných pre verejnosť je však len niekoľko z nich. Patrí medzi ne napríklad Partizánska jaskyňa alebo Babirátka neďaleko Pružiny. Najznámejšou je nepochybne Pružinská Dúpna jaskyňa, ktorú odborníci označujú za klenot Strážovských vrchov.

Osídlená bola už v praveku a označujú ju aj za jaskyňu pravekých šeliem. „Aj v súčasnosti v jej priestoroch bádajú paleontológovia zo Zemského múzea v Brne. Zistili, že kosti jaskynných medveďov, jaskynných levov a najnovšie aj jaskynných hyen, ktoré sa tu našli, sú staré približne 40-tisíc rokov,“ opisuje predseda Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy Bohuslav Kortman. Časť vzácnych nálezov majú na svojej základni, ďalšie môže verejnosť obdivovať priamo v jaskyni. Tá je voľne prístupná od mája do konca októbra, jej návštevu si však treba vopred dohodnúť.

„Naším zámerom v najbližších rokoch je zostaviť kostru jaskynného medveďa, a to priamo z kostí, ktoré sa našli v Pružinskej Dúpnej jaskyni,“ dodáva Kortman. Jaskyniari by chceli vybudovať aj múzeum, ktoré by prezentovalo ich prácu, jaskynnú krásu i rozmanitosť Strážovských vrchov. V tomto prípade to však bude finančne náročný projekt, na ktorý sa pokúsia získať financie.

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…