vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

25°C

jasno

Z objavených pozostatkov kostra jaskynného medveďa?

V Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy sa nachádza viac ako 700 jaskýň. Voľne prístupných pre verejnosť je však len niekoľko z nich. Patrí medzi ne napríklad Partizánska jaskyňa alebo Babirátka neďaleko Pružiny. Najznámejšou je nepochybne Pružinská Dúpna jaskyňa, ktorú odborníci označujú za klenot Strážovských vrchov.

Osídlená bola už v praveku a označujú ju aj za jaskyňu pravekých šeliem. „Aj v súčasnosti v jej priestoroch bádajú paleontológovia zo Zemského múzea v Brne. Zistili, že kosti jaskynných medveďov, jaskynných levov a najnovšie aj jaskynných hyen, ktoré sa tu našli, sú staré približne 40-tisíc rokov,“ opisuje predseda Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy Bohuslav Kortman. Časť vzácnych nálezov majú na svojej základni, ďalšie môže verejnosť obdivovať priamo v jaskyni. Tá je voľne prístupná od mája do konca októbra, jej návštevu si však treba vopred dohodnúť.

„Naším zámerom v najbližších rokoch je zostaviť kostru jaskynného medveďa, a to priamo z kostí, ktoré sa našli v Pružinskej Dúpnej jaskyni,“ dodáva Kortman. Jaskyniari by chceli vybudovať aj múzeum, ktoré by prezentovalo ich prácu, jaskynnú krásu i rozmanitosť Strážovských vrchov. V tomto prípade to však bude finančne náročný projekt, na ktorý sa pokúsia získať financie.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…