vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-2°C

jasno

Do Kľačna láka vodopád i Kľak

Dedinka obklopená horami ponúka to, čo už v rušných mestách len tak ľahko nenájdete – úžasný pokoj. Ak ste fanúšikom turistiky, je pre vás Kľačno tou správnou voľbou. Podhorská obec je ideálnym štartom pre dlhšie túry aj kratšie vychádzky, ktoré vás odmenia nádhernými výhľadmi na celú dolinu.

Samotná obec patrí v okrese Prievidza medzi tie najdlhšie – má zhruba šesť kilometrov. Turistickým chodníkom sa z nej dostanete na Kľak, z ktorého budete mať ten najkrajší výhľad na hornú Nitru. Pod jeho vrcholom sa navyše nachádza Kľacký vodopád. „Autom sa dá tiež prejsť na Fačkovské sedlo, ktoré je turisticky najnavštevovanejšie v našom regióne. Je to východiskový bod pre turistiku na vrchol Kľaku, ktorý je takou našou dominantou,“ hovorí starosta Kľačna Jozef Ďuriš. Hrebeňom Kľaku navyše vedie vyhľadávaný značkovaný turistický chodník označovaný aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Okolitá príroda je pre mnohých obrovským lákadlom, spoznávajú ju turisti i cyklisti. V obci sa navyše nachádza aj škola v prírode, ktorú kedysi spravoval Trenčiansky samosprávny kraj. Dnes má jej prevádzku v rukách súkromník. „O celý areál je dobre postarané, pre obec je takéto zariadenie určite pridanou hodnotou,“ myslí si starosta. Zariadenie disponuje zhruba 150 lôžkami, vlastnou kuchyňou aj jedálňou. Nachádza sa tu tiež telocvičňa, futbalové ihrisko či posilňovňa. Okrem škôl v prírode je tento areál určený aj pre jednotlivcov a kolektívy. V katastri obce objavíte aj ďalšiu zaujímavosť – pod vrchom Reváň pramení rieka Nitra. Počas svojej púte cez Slovensko priberá množstvo prítokov a pri obci Komoča v okrese Nové Zámky sa vlieva do Váhu.


foto: web obce Kľačno, www.klacno.eu 

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…