vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

30°C

jasno

Návštevnosť ocenených jázd historickou železnicou stúpa každým rokom

V roku 2011 došlo po 102 rokoch k definitívnemu zastaveniu pravidelnej osobnej dopravy na trati Tr. Teplá – Tr. Teplice. Táto skutočnosť rezonovala verejnosťou, ktorá to nenechala tak. O rok na to železničku prevzala skupina dobrovoľníkov, ktorí založili neziskovú organizáciu Trenčianska elektrická železnica. Príležitostné jazdy na tejto trase sa stali obľúbeným turistickým lákadlom, ktoré aj v roku 2020 zaznamenalo výrazný nárast záujemcov.

Viac o neziskovej organizácii a železničke nám v rozhovore prezradil štatutár a riaditeľ tejto organizácie, Dušan Nosál.

1. Prezraďte nám prierez históriou od momentu, keď ste si železničku zobrali „pod svoje krídla“?

Rok 2011 bol pre „električku“, ako ju tunajší ľudia volajú, naozaj kritický a koncom roka 2011 sa pravidelná doprava na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice stala minulosťou. Bol to moment, ktorý ľudí majúcich vzťah k takejto unikátnej železničke nenechal bez reakcie. O to viac, ak ste boli súčasťou železničky pri jej prevádzke.

Prvou významnou pomocou tejto unikátnej železničke bolo rozhodnutie vtedajšieho vedenia obce Trenčianska Teplá a hlavne pána bývalého starostu Ing. Milana Bereca, ktorý sa postavil k tejto veci čelom a prehovoril aj poslancov obecného zastupiteľstva, aby obec Trenčianska Teplá odkúpila od ZSSK a.s. depo električiek s priľahlým koľajiskom a 3 ks elektrických vozňov.

O dopravu a spravovanie železničky sa mala postarať Čiernohronská železnica, n.o. V priebehu roka 2012 sa skupinka dobrovoľníkov zo širokého okolia postarala o občasné príležitostné jazdy, prvá bola hneď 1.1.2012, ktorej som sa ja osobne nezúčastnil priamo, ale len ako divák a vtedy som si povedal, že by bolo dobré, hlavne z hľadiska údržby, prispieť svojimi skúsenosťami z čias, kedy som na tejto železničke pracoval. Postupne sa v roku 2012 uskutočnilo viacero tematických jázd, ktorých som sa už zúčastňoval ako člen, dobrovoľník.

Tieto jazdy zaujali návštevníkov Trenčianskych Teplíc a obec Trenčianska Teplá sa snažila splniť podmienky pre založenie neziskovej organizácie. Bolo nám sľúbené z vedenia Čiernohronskej železnice, že to bude Teplanská neziskovka s vlastným vedením a bude žiť svojim tunajším životom.  V marci 2013 došlo k výmene riaditeľa Trenčianskej elektrickej železnice a zvolená za nového riaditeľa bola moja maličkosť.

V roku 2014 bolo mojim prvým vážnym rozhodnutím, kedy mi naozaj nebolo „všetko jedno“, urobiť radikálny rez a to zrekonštruovať kolektív dobrovoľníkov na železničke. Oplatilo sa, v roku 2014 do kolektívu prišli úplne noví ľudia, nepochádzajúci z podobných železničných spolkov a kolektív začal pracovať od prvých chvíľ na 100%.

Pociťovali sme však potrebu pre ďalší rozvoj železničky získať vlastnú licenciu na prevádzkovanie dopravy na tejto dráhe, lebo od roku 2012 sme jazdili pod hlavičkou „Múzejníctva na ŽSR.“  Až výjazdové zasadnutie vlády SR v roku 2015 svojim uznesením preklasifikovalo túto trať na „dráhu špeciálnu“, pričom už od roku 2014 sme spoločne s Trenčianskym samosprávnym krajom pripravili jedinečný projekt finančnej podpory prevádzky železničky na Slovensku.

Bolo až zázrakom, že sme stihli na konci júna 2015 získať licenciu na vykonávanie dopravy na tejto špeciálnej dráhe. Toto považujem za zlomové v oblasti turistického ruchu a železničky. Od leta 2015 sa teda „električka“ znovu objavila v cestovnom poriadku ŽSR a počas letných prázdnin cez víkendy začala opäť jazdiť v pravidelnom režime popri príležitostných tematických podujatiach.

2. Prešiel už nejaký čas, keby ste mali teraz tú možnosť, išli by ste do toho opäť?

Veru, vstúpili sme už do deviateho roku novej etapy života „električky“.  Na túto otázku je moja osobná reakcia rozhodná a jednoznačná – áno. Treba si povedať,  že ja a môj zástupca Martin Bielik sme osem rokov nepoznali pojem dovolenka inak, ako na TREŽ-ke, veľa voľného času a víkendov trávia aj naši kolegovia a kolegyne dobrovoľníci v službe verejnosti. No robia to s láskou a pochopením rodiny, za čo im nesmierne ďakujem.

Je však vidieť, že toto naše úsilie má zmysel, čo je takým motorom pre nás. Je pravda, že niekedy sú činnosti okolo železničky pre udržanie potrebnej spôsobilosti, čo najvyššej bezpečnosti a spoľahlivosti na hranici ľudských síl, lebo všetko robíme popri svojich zamestnaniach, ale spokojnosť našich návštevníkov a ich kladné reakcie sú veľkou motiváciou.

3. Pocítili ste rozdiel v návštevnosti v roku 2019 vz. 2020?

Samozrejme, situácia, ktorá nastala začiatkom minulého roka nechcene „zavrela“ električku do depa a stihli sme len dve príležitostné podujatia v prvom štvrťroku 2020. Začali sme až v lete pravidelnou letnou víkendovou prevádzkou. Túto sme predĺžili na tri kalendárne mesiace. Ak by sme porovnávali pravidelnú letnú prevádzku v návštevnosti tak v roku 2015 sme začínali s počtom 4012 cestujúcich, v roku 2019 sme v lete previezli 6702 cestujúcich a v čase obmedzení sme v lete roku 2020 previezli krásnych 7388 cestujúcich.

Čo sa týka celkovej ročnej návštevnosti sme v roku 2012 začínali na počte 750 cestujúcich a v roku 2019, kedy ešte neplatili obmedzenia organizovania podujatí, sme previezli  15 934 cestujúcich. Návštevnosť z roka na rok úmerne stúpa, z čoho máme nesmiernu radosť.

4. Pripravujete aj na tento rok špeciálne jazdy a akcie?

Pandémia a aj naše osobné skúsenosti s touto nákazou nám dokázali, že v roku 2021 sa naše plánovanie podujatí musí zaobísť bez presných a pevných dátumov. Budeme sa musieť prispôsobovať aktuálnej situácii. Koncom marca 2021 sa pokúsime prvýkrát o akúsi online jazdu električky bez účasti verejnosti. Túto jazdu aj s komentárom si budú môcť naši návštevníci aspoň prostredníctvom sociálnych sietí pozrieť a pripomenúť. Spoločne sa však budeme tešiť na uvoľnenie opatrení, kedy podľa možností zorganizujeme obľúbené podujatia.

5. Plánujete na tento rok niečo špeciálne a nové?

Novinkou v roku 2021 bude dĺžka pravidelnej letnej prevádzky na 4 mesiace. Začíname sobotou 5.6.2021 a končiť budeme v nedeľu 26.9.2021. Budeme jazdiť aj počas štátom uznaných sviatkov v období letnej prevádzky. Súčasťou bude možnosť návštevy depa električiek, kde si návštevníci budú môcť pozrieť prostredie, kde sa vykonáva údržba vozidiel. K dispozícii bude aj malá dopravná expozícia našej organizácie.

6. Máte dlhodobé plány, ako jazdy železničkou dotiahnuť ešte na vyšší level?

Našou prioritou a snahou je za rozumných podmienok, čo sa týka pomeru návštevnosti a jázd, dosiahnuť opäť celoročné prevádzkovanie železničky. Je však potrebné postupne zabezpečiť zmysluplnosť tejto dopravy, aby železnička neskončila pre nerentabilnosť tak, ako v roku 2011. Pri dostatočnom počte záujemcov o prepravu by súčasné historické vozidlá zabezpečovali vyhliadkové jazdy a pre pravidelnú dopravu by mohli slúžiť nové súpravy. To je však „hudba budúcnosti“ a vízia. Skutočnosť bude závisieť od návštevnosti a pomerov.

7. Čo hovoríte na výhru v súťaži TOP v cestovnom ruchu v kategórii TOP produkt?

Musím sa priznať, že sme o našej nominácii  v súťaži nevedeli a výhra práve v roku 2020 bola pre nás veľmi príjemné prekvapenie.  Samozrejme, že si toto ocenenie nesmierne vážime a je pre nás motiváciou pre ďalšiu činnosť. Veľmi pekne ďakujeme našim podporovateľom, z ktorých najväčším je Trenčiansky samosprávny kraj,  Oblastná organizácia cestovného ruchu Trenčianske Teplice, mesto Trenčianske Teplice a obec Trenčianska Teplá.

Veľké poďakovanie patrí spolupracovníčkam a spolupracovníkom z našej organizácie za ich prácu a obetavosť, ale obrovská vďaka patrí tiež našim podporovateľom, návštevníkom, turistom a sympatizantom za záujem o túto železničku a aj za podporu 2% z daní.

Myslím, že ocenenie v kategórií TOP produkt v Trenčianskom kraji je pre nás veľkou hybnou silou v pokračovaní i zlepšovaní našich služieb a dokázalo, že „električka“ bola a hlavne stále je súčasťou regiónu a spoločne verme, že to tak zostane aj naďalej. 

V Trenčíne 25.3.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…