vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

16°C

jasno

Atraktívnu lokalitu chce Beluša sprístupniť aj cyklistom

V roku 2019 pribudla na mape národných kultúrnych pamiatok lokalita Hradište. Nachádza sa na vyvýšenom mieste Považského Podolia nad obcou Beluša. Podľa odborníkov má neoceniteľnú hodnotu, keďže dokladá osídlenie tohto územia od praveku až po stredovek. Obec, ktorá chcela územie v prvom rade ochrániť pred ťažbou v neďalekom lome, ho teraz plánuje zatraktívniť pre turistov aj cyklistov.

Lokalitu v nadmorskej výške okolo 500 metrov nad morom v súčasnosti označuje informačná tabuľa, oficiálne značená turistická trasa tam však nevedie. Samospráva to plánuje zmeniť a s územím počíta aj v súvislosti s pripravovanou štúdiou Cyklotrasy v Beluši. „V rámci dokumentu a ďalších aktivít bude obec pracovať aj na cykloturistických trasách a turistických trasách pre peších a počíta sa aj s turistickým značením tejto významnej lokality. Zástupcovia obce už absolvovali rozhovory na túto tému,“ informovala Jana Huliačková z Obecného úradu v Beluši.

Hradište je pritom lokalitou, ktorú miestni dobre poznajú. Zaujímavá je pre nich najmä preto, lebo je dôkazom osídlenia tohto územia. „Viac ako sedemdesiat mohýl s náleziskami kostí, železných predmetov, drevených základov opevnení na území jedného chotára je na Slovensku ojedinelý údaj. Lokalita je úzko prepojená s dreveným hradom z povesti o Beluši, ktorý sa prepadol, a slúžila obyvateľom jednej alebo viacerých osád v Mojtínskej doline alebo v Belušských Slatinách,“ priblížila Huliačková.

Hradište postupne objavujú aj ľudia mimo púchovského regiónu, ktorých láka genius loci, história tohto miesta aj okolitá príroda. Zároveň je to bod, odkiaľ sa dajú podniknúť ďalšie zaujímavé túry. Návštevníci nemajú z Hradišťa ďaleko na Ostrú Malenicu, Rohatú či na Mojtín. O niečo dlhší je výstup na horu Butkov a Skalné sanktuárium

Foto: Vladimír Ruček

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…