vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-1°C

oblačno

Zo Skalky až na Velehrad

Skalka nad Váhom pri Trenčíne je považovaná za najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Velehrad v Zlínskom kraji zase patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam strednej Európy. Teraz ich spája nová medzinárodná Cyrilometodská pútnická trasa. Pútnici sa na ňu prvýkrát vydali v stredu 21. augusta 2019. V areáli bývalého kláštora vo Veľkej Skalke bola trasa symbolicky otvorená za účasti zástupcov partnerských krajov – Zlínskeho a Trenčianskeho. 

„Trenčiansky samosprávny kraj si plne uvedomuje históriu a kultúrne dedičstvo ktoré k nám sv. Cyril a Metod doniesli na Veľkú Moravu a myslím si, že je veľmi dôležité si ich odkaz pripomínať aj teraz po viac ako 1155 rokoch a ja som veľmi rád, že práve Skalka nad Váhom, ktorá je najstarším pútnickým miestom v Trenčianskom kraji aj na celom Slovensku, je jedným z tých miest, kadiaľ poputujú pútnici. Pri tejto príležitosti by som rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej vzniku. TSK je len jedným členom neziskového združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá podporuje nielen turizmus, ale aj zachovanie kultúry a jej dedičstva, ktorú sem sv. Cyril a Metod priniesli. Zároveň je to aj skvelá podpora cestovného ruchu v súčasnosti,” vyjadril potešenie zo spolupráce predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, Jaroslav Baška 

V rámci aktivít združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda bolo v roku 2018 označených 300 km peších cyrilometodských trás, a to konkrétne v Zlínskom a Juhomoravskom kraji. V Bratislavskom kraji sa vyznačilo 75 km. Tento rok sa pokračuje v značení na Morave a na Slovensku. Trasa vedúca zo Skalky nad Váhom smerom na Velehrad je prvou značenou česko-slovenskou trasou, v dĺžke približne 90 km, z čoho 25 km tvorí slovenská časť.

„V minulom roku sme pripravili úseky Cyrilometodskej trasy smerujúce hviezdicovo do Velehradu predovšetkým na Morave a na putovanie pútnici vyrazili z Vranova neďaleko Brna. Trasami, ktoré ukazujú formovanie našej kultúrnej identity/kultúrnej krajiny deklarujeme snahu približovať, zveľaďovať a sprístupňovať verejnosti ako významné, tak aj menej známe sakrálne, stredoveké a iné pamiatky. Našou snahou je Cyrilometodskú trasu ako medzinárodný projekt dostať na mapu kultúrnych trás Európy,” uviedol Ján Pijáček, člen Rady Zlínskeho kraja.

Augustové putovanie po novo-vyznačenej pútnickej trase je naplánované na štyri dni, počas ktorých skupinka približne 30 pútnikov zdolá trasu dlhú 90 km. Tá vedie prevažne cez Biele Karpaty. Najskôr budú pútnici smerovať zo Skalky nad Váhom cez Trenčín do Žítkovej, potom navštívia Bojkovice, Luhačovice a prírodným parkom Prakšická vrchovina zamieria do Uherského Hradišťa. Príchod do cieľa, Velehradu, sa očakáva v sobotu 24. augusta dopoludnia.

Pútnici začali putovanie svätou omšou s požehnaním, následne si vypočuli históriu pútnického miesta Skalka a spoločne sa vydali na 1. úsek z Veľkej na Malú Skalku, kde si prevzali pamätné listy. So sebou si nezabudli na turistiku pribaliť aj dobrú náladu a potešenie z objavovania krásnych prírodných zákutí, ktoré ich po ceste čakajú.

Úvodné putovanie po česko-slovenskej ceste Cyrilometodskej trasy pripravilo neziskové združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, Centrálou cestovného ruchu Východnej Moravy, Regiónom Slovácko, Pútnickým miestom Skalka nad Váhom, pútnikom Petrom Hirschom, Maticou velehradskou, Zlínskym krajom a Trenčianskym samosprávnym krajom. Značenie trasy zaistili členovia Klubu českých turistov a Klubu slovenských turistov. 


V Trenčíne, 21. augusta 2019

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…