vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-1°C

polooblačno

Anglicko pod Tribečom

Krásny kaštieľ v lone nádhernej prírody. Keď prídete do Janovej Vsi, časti obce Klátova Nová Ves, akoby ste sa ocitli na anglickom vidieku. Tak pôsobí miestna kultúrna pamiatka – secesný kaštieľ obklopený lúkami a umelými jazerami napájanými z miestneho potôčika. Na ich brehu stretnete rybárov, sem-tam sa objavia návštevníci, ktorí sa chcú pokochať pohľadom na historickú stavbu. Aj na nej sa však podpísal zub času.

Kaštieľ prešiel viacerými prestavbami a prvá zmienka o kúrii Jána Bošániho sa viaže k roku 1591. V súčasnosti ide o viackrídlovú stavbu, jeho niekdajšia podoba je zahalená rúškom tajomstva. Postupne ho vlastnili Langhammerovci, do začiatku 20. storočia bol v rukách Pidolovcov a v roku 1906 ho pre dcéru Gertrúdu odkúpil barón Leopold Haupt-Stummer. Práve jej manžel Dr. Edmund Nessner je najznámejším majiteľom kaštieľa. Bol to významný šľachtic a lekár s veľkým srdcom. „Miloval dedinský ľud, pomáhal všade navôkol, obyvateľov liečil bylinkami, ktoré pestoval. Miestni naňho doteraz spomínajú,“ prezradila starostka obce Iveta Randziaková. Po jeho smrti manželka darovala kaštieľ štátu a desaťročia tu fungovala detská ozdravovňa, ktorá vznikla v roku 1967. „Prostredníctvom dotácie z Ministerstva kultúry SR sme sa pustili do jej rekonštrukcie. Práve dokončujeme kompletnú opravu strechy, bude tam úplne nová krytina. Areál využívame na rôzne podujatia. Farský úrad tu v lete organizuje denné letné tábory,“ poznamenala Randziaková. Kaštieľ ako národnú kultúrnu pamiatku získala obec do svojho vlastníctva v roku 1998 a teraz sa z neho snaží spraviť dôstojnú historickú budovu s kultúrno-spoločenským využitím.

Z parkovej architektúry sa dodnes zachoval mostík s kovaným zábradlím a k zaujímavostiam patrila aj vodná turbína na sútoku potokov určená na výrobu elektriny pre kaštieľ. Kaštieľ je tiež jednou zo zastávok miestneho náučného chodníka, ktorý návštevníkov prevedie viacerými kultúrnymi pamiatkami Klátovej Novej Vsi a jej okolia. Okrem neho sú priamo v dedine na úpätí Tribeča ďalšie dva – renesančná tvŕdza z polovice 16. storočia postavená ako štvorvežový poschodový kaštieľ, dnes obradná sieň obce, a neobarokový kaštieľ z 18. storočia, dnes školiace stredisko Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…