vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

0°C

slabé sneženie

Kaštieľ vstáva z trosiek vďaka nadšencovi

Kým v minulosti boli kaštiele prepychovými sídlami šľachty, dnes sú mnohé z nich v katastrofálnom stave. Roky chátrania sa podpísali aj pod stav kaštieľa vo Vysočanoch. V jeho areáli je však v týchto dňoch vidieť pracovný ruch.

O opravu národnej kultúrnej pamiatky sa snaží nadšenec Pavol Žatko s rodinou. „Kúpa budovy bola spontánna záležitosť. Mám vzťah k starým veciam, navyše pochádzam z umeleckého prostredia. Môj otec bol maliar, mama zase sochárka, čiže v tomto prípade to bola historicko-umelecká voľba,“ priblížil Pavol Žatko. Kaštieľ z obdobia renesancie opravuje už asi desať rokov, a to za pomoci financií z grantu Obnovme si svoj dom. „Každý rok sa snažíme čerpať nejakú čiastku, aby sme mohli postupne napredovať. Zvonka sa môže zdať, že sa tu nič extra nedeje, ale už sme napríklad osadili novú strechu, riešili odvodnenie, dali sme si vypracovať projektovú dokumentáciu, prieskumy,“ vypočítal s tým, že aktuálne riešia statické zabezpečenie objektu. Pavol Žatko si uvedomuje, že kompletná obnova budovy si vyžiada ešte množstvo času, ale aj financií. Na druhej strane hovorí, že ide o jeho srdcovú záležitosť. Na čo by mal kaštieľ v budúcnosti slúžiť, nateraz nie je jasné. „Som otvorený všetkým alternatívam, ktoré prídu. V prvom rade by som tu chcel niečo pekné a autentické zachovať aj pre ďalšie generácie,“ uzavrel.

Pôvodne renesančný kaštieľ vo Vysočanoch pochádza zo 16. storočia, neskôr prešiel viacerými prestavbami. Vybudoval ho rod Vysočániovcov. Po roku 1948 vznikli v historických priestoroch byty. Napriek rokom chátrania si dodnes zachoval niektoré pôvodné prvky, napríklad omietkové vrstvy s výtvarnou výzdobou, a to na fasádach aj v interiéri. Zaujímavá a v regióne ojedinelá je zase nástenná maliarska výzdoba z prvých desaťročí 20. storočia, ktorá kombinuje prvky florálnej secesie s geometrickými vzormi v štýle art déco.

foto: Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…