vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

17°C

jasno

Do histórie sa môžete započúvať už v 5 jazykoch

V novembri 2018 krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región prvýkrát predstavila 10 audio nahrávok, ktoré umiestnila na stránku www.trencinregion.sk. Na základe nich boli vytvorené unikátne tabuľky s QR kódom, vďaka ktorým sa môžete okamžite započúvať do histórie na väčšine hradov v Trenčianskom kraji. Novinkou je vytvorenie audio nahrávok v ďalších štyroch jazykoch. Aktuálne je k dispozícii verzia v slovenčine, angličtine, nemčine, poľštine a maďarčine.

Tabuľky s QR kódom boli vytvorené za účelom ponúknutia stručnej histórie turistom vždy na viditeľnom mieste v areáli historickej pamiatky prístupnom pre všetkých. Audio nahrávky, rovnako ako tabuľky, sú skvelou alternatívou aj pre zrakovo ťažko postihnutých, pre ktorých je náročné dostať sa k obsahu prostredníctvom klasického textu.

Od vzniku audio nahrávok pravidelne dostávame výbornú spätnú väzbu od turistov i návštevníkov našej webovej stránky. Vzhľadom na to, že trenčiansky región navštevuje aj mnoho zahraničných turistov, rozhodli sme sa texty preložiť a nechať nahovoriť v ďalších 4 jazykoch. Tie sa tiež postupne stanú súčasťou tabuliek s QR kódmi. Dovtedy však budú prístupné aspoň na stránke trencinregion.sk. Po roku od ich umiestnenia môžeme konštatovať, že najviac vypočutí majú hrad Uhrovec a Mohyla M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom, kde si nahrávku stiahlo až takmer 500 návštevníkov,“ objasnila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

Nahrávky dokopy v 5 jazykoch hovoria o hradoch v Beckove, Čachticiach, Uhrovci, Lednici, Bystrici, ďalej o Trenčianskom hrade, Bojnickom zámku, ale aj o hvezdárni v Partizánskom, Skalke nad Váhom či Mohyle M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

V Trenčíne, 17.7.2020

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…