vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-0°C

oblačno

TOP ubytovacím zariadením pre rok 2020 sa stala Kúria Beckov***

Vo štvrtok 28. januára 2021 zvolila odborná komisia, na základe jednotlivých nominácií, víťazov v 5 kategóriách v súťaži TOP v cestovnom ruchu Trenčianskeho kraja za rok 2020. Prvou kategóriou bolo TOP ubytovacie zariadenie, v ktorej si prvenstvo vyslúžila unikátna Kúria Beckov***. Viac o tomto objekte nám v rozhovore prezradil majiteľ a manažér Marcel Dvornický.

1.       Ako vznikol nápad na vytvorenie Kúrie Beckov?

Prvotný zámer, pokúsiť sa vybudovať rodinný podnik, vznikol ešte v roku 2002 počas môjho štúdia na vysokej škole a v podstate to bolo vyústenie mojich dovtedajších osobných skúseností, ako aj realizácia akéhosi sna, respektíve predstavy, kam by som mal smerovať svoje aktivity. Keďže pochádzam z Trenčína a takých priestorov a možností v Trenčíne nebolo dostatok, s rodinou, bez ktorej by sa mi takéto niečo nikdy nepodarilo pretaviť do reality, sme objavili niekoľko rokov chátrajúcu budovu priamo pod hradným bralom Beckovského hradu a pustili sme sa do veľmi náročného projektu, ktorého výsledkom je príjemný rodinný penzión v exkluzívnom prostredí.

2.       Ako dlho trvali rekonštrukčné práce? Vznikli za tú dobu nejaké komplikácie?

Stavebné práce sme začali na konci roka 2004 svojpomocne, vzhľadom k tomu, že môj otec bol majiteľom profesionálnej a úspešnej stavebnej spoločnosti s dlhoročnými skúsenosťami a prevádzku sme pre verejnosť otvorili po necelých troch rokoch, v auguste 2007. Okrem zubu času sa na stave budovy odzrkadlil aj vandalizmus, takže vtedajší stav nebol potešujúci, ale poskytoval skvelý potenciál, ktorý nás držal na pozitívnej vlne.

Snažili sme sa zachovať tie historické prvky, ktoré neboli až tak poškodené a popri rekonštrukčných prácach sme objavili aj pár takých, o ktorých nevedeli ani poslední pamätníci z okolia. Napríklad zachovanie originálneho zábradlia do ubytovacej časti, výťahovú šachtu slúžiacu na zásobovanie do pivničných priestorov, ako aj pôvodnú tzv. „Slovenskú izbu“, z ktorej vznikol dnešný Salónik s pôvodnými klenbami. Našim najväčším prekvapením bolo odkrytie originálnej kamennej klenby v priestoroch bývalej vinárskej pivnice, terajší bowling, o ktorej sa vôbec nevedelo, pretože bola schovaná pod niekoľkými nánosmi omietky pri predošlých necitlivých stavebných zásahoch.

Vďaka všetkým nám blízkym ľuďom cez architekta Ing. Arch. Petra Kohouta, akademického sochára Igora Mosného, našich stavebných technikov, zastupiteľov Obce Beckov, ako aj všetkých zamestnancov a priateľov, ktorí sa na rekonštrukcii podieľali, sa nám podarilo pretaviť naše vízie do perfektného výsledku, za čo sme im všetkým veľmi vďační.

3.       Pre koho je Kúria Beckov ideálnym miestom na návštevu a pobyt?

Penzión sme riešili v prvom rade tak, aby bol čo najviac využiteľný, čo nám vyústilo do širokej škály našej cieľovej skupiny a zabezpečilo nám to vyrovnanie turistických sezón, ako aj stabilné využitie našimi hosťami. Dá sa povedať, že dokážeme uspokojiť každého zákazníka počas celého roka, aj napriek tomu, že nie sme situovaný v centre turistického ruchu.

Našimi klientmi sú počas pracovných dní korporátna klientela, teda obchodný cestujúci, a zástupcovia medzinárodných spoločností, ktorí sú maximálne spokojní s našimi exkluzívnymi ubytovacími priestormi priamo pod hradom Beckov, ako aj s našimi gatronomickými i servisnými službami. Víkendy nám vhodne vypĺňajú rodinné víkendové pobyty, ako aj príjemné „happeningy“ v našom krásnom prostredí. Jedná sa najmä o svadby, oslavy, krstiny či nedeľňajšie slávnostné posedenia a stretnutia v kruhu rodiny i priateľov. Na tieto skupiny sme sa sústredili pri budovaní prírodného jazierka s plaveckou zónou, tenisového kurtu, detského ihriska i detského kútika či našej celoročnej terasy s exkluzívnym výhľadom na skalnaté bralo so zrúcaninou hradu Beckov.

4.       Z akých krajín k vám chodia hostia? Navštevujú Kúriu Beckov aj známe osobnosti?

Sami sme prekvapení z akých rôznych krajín k nám, vďaka jednej z našich cieľových skupín, prichádzajú zákazníci a môžeme povedať, že sme ubytovali hosťa asi z každej krajiny našej planéty. Ak neberieme do úvahy uplynulý rok 2020 spojený s obmedzeniami spôsobenými pandémiou, priemerný mesačný počet národností ubytovaných u nás bol na úrovni cca 15 až 20 národností mesačne.

Vďaka niekoľkým spoluprácam s agentúrami, nadnárodnými spoločnosťami, ako aj organizáciami (napríklad Pohoda Festival) sme veľmi radi, že sme u nás mohli privítať niekoľko slávnych celebritných osobností z oblasti spoločenského, kultúrneho, športového, politického, ale i showbiz prostredia. Z mnohých by som rád spomenul pracovnú poradu a návštevu Kúrie Beckov bývalým prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom, konala sa tu svadba speváka Roba Opatovského, rodinné posedenie Pavla Demitru či zabezpečenie ubytovania v rámci Pohoda Festivalu Robertovi Bezákovi i Danielovi Pastirčákovi, ako aj nespočetné množstvo domácich i zahraničných hudobných interpretov.

5.       Na čo sa môžu hostia tešiť, keď navštívia Vašu reštauráciu?

Náš tím kuchárov má skúsenosti nielen so Slovenskou, ale aj medzinárodnou kuchyňou a snaží sa o maximálnu profesionalitu a čo najväčší gastronomický zážitok, ktorý si toto miesto nielen pýta, ale priam vyžaduje. Preto sa neustále snažíme, na základe nových gastronomických trendov a podnetov od našich zákazníkov, napredovať k maximálnej možnej spokojnosti našich klientov. Okrem pravidelne aktualizovaného A´la Carte Menu reagujeme aj na ročné obdobia, resp. suroviny, ktoré sú typické pre jednotlivé ročné obdobia.

6.       Za tie roky, ktoré Kúria Beckov funguje, ste zažili určite kopec príjemných a zaujímavých zážitkov. Napadne Vám nejaký konkrétny, s ktorým by ste sa chceli podeliť s našimi čitateľmi?

Za trinásť rokov existencie a po troch rokoch rekonštrukcie je tých príjemných situácii veľa a stačilo by to na slušnú zbierku poviedok. Veľmi často naši zamestnanci riešia situáciu, keď sa nám naši najmenší zákazníci, deti, nechtiac vykúpu v slávnostnom oblečení v našom jazierku. Preto je dosť často využívaná naša veľkokapacitná sušička prádla, kde sa nám zmestí komplet slávnostné oblečenie aj s topánkami a deti nám sedia na terase zamotané v osuške. Ešte komickejšie je, keď sa počas svadieb nedobrovoľne, a v mnohých prípadoch aj dobrovoľne, vykúpe ženích aj s nevestou (v svadobných šatách) v rámci svadobnej zábavy.

Nedá mi však nespomenúť aj najčastejšiu otázku, dovolím si tvrdiť, asi každého tretieho zákazníka: „ A nepadne ten hrad sem k vám?“

7.       Potešila vás výhra v súťaži TOP v cestovnom ruchu za rok 2020 v kategórii TOP ubytovacie zariadenie v Trenčianskom kraji?

Celý náš tím sa teší z tejto výhry a pochvaly, hlavne keď vieme, že prichádza zo strany spokojných zákazníkov. V našom segmente je spokojnosť a pochvala od zákazníkov maximálnym impulzom do každého ďalšieho dňa, pretože vtedy vieme, že to, čo robíme, robíme správne.

O to príjemnejšie a cennejšie je to pre nás v tejto dobe a po uplynutí roku 2020, kedy sme našich hostí prakticky 5 mesiacov nemohli privítať v našich priestoroch a preto by som v mene celého nášho tímu rád poďakoval všetkým našim zákazníkom za prejavenú priazeň aj v tomto náročnom období. Chceme popriať Vašim čitateľom a našim zákazníkom a ich rodinám veľa zdravia do začínajúceho „lepšieho“ roku 2021, lebo len v zdraví sa s nimi dokážeme stretnúť a pohostiť ich v našich priestoroch.

V Trenčíne 4.2.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…