vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

3°C

oblačno

Každé mesto je originál, tvrdia mladí aktivisti

Hovorí sa, že mladým patrí svet aj budúcnosť. V mnohých mestách, ale aj na dedinách sa nájde partia, ktorá chce zmeniť k lepšiemu aspoň svoje okolie. Hľadá možnosti, potenciál – aby sa tu a tam lepšie žilo, aby to ich mesto bolo príťažlivejšie pre návštevníkov, turistov. Pozrime sa na dve takéto partie, ktoré aktívne pôsobia na opačných koncoch Trenčianskeho kraja – v Partizánskom a v Trenčíne.

BAŤOVANY.SK

Projekt Baťovany majú v rukách v Partizánskom. Objavili čaro mesta, ako ho vymyslel Baťa so svojím architektom zo Zlína Vladimírom Karfíkom. Autori projektu Baťovany predstavujú mesto ako jediné ideálne priemyselné mesto na Slovensku. Jeho koncept bol totiž vymyslený priam dokonale. Fabrika, domy, zeleň, služby. To všetko rozložené tak, aby si navzájom „nezavadzali“, a zároveň boli vždy na dosah.

Všade sa dalo ísť peši, cestou z práce ste si vybavili obchody či holiča. Obrovské Závody dvadsiateho deviateho augusta (ZDA) sú dnes domovom niekoľkých firiem. Sú medzi nimi aj výrobcovia topánok, veľkí aj malí. A je tam množstvo iných remeselníkov. Atmosféra mesta sem láka mladých z rôznych kútov Slovenska. Mnohí z nich si aj byty zariaďujú v štýle „baťovských rokov“. Pod hlavičkou Baťovany.sk sú však ľudia, ktorí chcú mesto, jeho históriu a funkcionalitu ukázať ďalším. Sú zároveň mestskými sprievodcami. Ukážu vám fabriku, jedinečnú baťovskú kolóniu domov, ale aj kostol, ktorý je tak ako zvyšok mesta dokonale architektonicky premyslený. Ako autori projektu sami hovoria, Baťovany boli utópiou, ktorá naozaj fungovala. Boli mestom, kde hrali princípy a logika dôležitú rolu. A to všetko vám radi ukážu. Mnohé zaujímavosti a doslova pikošky z histórie prinášajú aj na rovnomennom webe.

TRENČÍN BOJUJE O TITUL

Nejde však o titul v športovej disciplíne – do boja o titul sa pustila kultúra. Mladí Trenčania vytvorili projekt „Pestovanie Zvedavosti“, ktorým sa uchádzajú o titul Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2026. V prvom kole medzinárodnú odbornú porotu zaujali. Tentoraz sa obhajoba projektu nekonala osobne, ale jednotlivé mestá poslali krátky videoklip, v ktorom svoj zámer predstavili.

„Nahrali sme fantastický dokument o záhade zmiznutého Trenčianskeho hradu. K nej sme pripojili výpovede členov a spolupracovníkov tímu. Následne nás čakala ešte hodinová obhajoba projektu formou dvadsiatich otázok a odpovedí prostredníctvom videokonferencie,“ hovorí Lenka Kuricová, programová manažérka. „Pri príprave projektu bola najzaujímavejšia práve tvorba rôznorodých programov, ktoré sme vytvorili v spolupráci so štyridsiatimi kurátormi a kultúrnymi odborníkmi zo Slovenska i zahraničia. Mysleli sme na každého, preto v projekte nájdete programy zamerané na prepájanie mladých so staršou generáciou, tanečné workshopy pre telesne znevýhodnené osoby, ale aj divadelné predstavenia, literárne veľtrhy či umelecké rezidencie,“ dopĺňa.

„Je to významná príležitosť, ktorá zmení život celému regiónu a každý má možnosť byť súčasťou tejto úžasnej transformácie,“ približuje Lucia Dubačová, manažérka projektu Trenčín 2026. V najbližších mesiacoch ich čaká práca na vyšperkovaní projektu. Okrem iného chcú rozvinúť partnerstvá, zvýšiť zapojenie občanov, organizácií a firiem. „Medzinárodná porota by mala v druhom kole navštíviť Trenčín a zažiť jeho atmosféru, no najmä energiu ľudí v meste a regióne,“ dopĺňa Dubačová.

Európskym hlavným mestom kultúry 2026 bude jedno z trojice miest – Trenčín, Nitra, Žilina. Ktoré sa ním stane, zistíme v decembri tohto roka. Trenčínu k titulu pomáha spolupráca s neďalekými Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskym samosprávnym krajom.


foto: BAŤOVANY.SK

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…