vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

18°C

oblačno

Bradlá, medvede i motýle

Biele Karpaty patria medzi najvýznamnejšie pohoria na Slovensku. Návštevníkom ponúkajú harmonickú krajinu, v ktorej nechýbajú roztrúsené kopanice, rozsiahle lesy i ovocné sady so starými krajovými odrodami.

O územie s rozlohou 445 kilometrov štvorcových sa už viac ako 40 rokov stará Chránená krajinná oblasť (CHKO) Biele Karpaty. Zasahuje do dvoch krajov, siedmich okresov a katastrov 45 slovenských obcí. CHKO Biele Karpaty bola vyhlásená v roku 1979. Okrem samotných Bielych Karpát zahŕňa toto veľkoplošné chránené územie časť Chvojnickej a Myjavskej pahorkatiny, ako i malé časti Považského Podolia. Na samotnej geologickej stavbe Bielych Karpát sa podieľajú dve základné pásma, a to vonkajšie flyšové a bradlové, ktoré je budované druhohornými vápencami. Celá oblasť sa vyznačuje mimoriadnou druhovou pestrosťou rastlín aj živočíchov. Medzi klenoty tamojšej prírodnej ríše patria predovšetkým motýle, medzi ktorými vyniká jasoň červenooký. V Bielych Karpatoch však žije aj medveď hnedý, užovka stromová či plch lieskový. Na bradlách zase hniezdi napríklad aj sokol sťahovavý.

Najvyšším bodom celej oblasti je Veľká Javorina, najnižším zase Zlatovská dolina. CHKO Biele Karpaty je bilaterálna, keďže leží na hraniciach s Českou republikou. Na druhej strane sa o územie s rozlohou 715 kilometrov štvorcových stará CHKO Bílé Karpaty.

foto: Peter Savko

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…