vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

15°C

oblačno

Hradné zrúcaniny Trenčianskeho kraja cez „okno“ do minulosti

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región sa postarala o slovenský unikát! V spolupráci s odborníkmi vytvorila priehľadné grafické panely, na ktorých líniové kresby dotvárajú chýbajúce časti hradov. Turista tak jediným pohľadom cez sklenenú tabuľu získava obraz o pôvodných kontúrach majestátnych hradných múrov.

Na miestach s ideálnym výhľadom na vybrané hrady a hradné zrúcaniny Trenčianskeho kraja vyrástli sklenené tabule, ktoré sa stali pomyselným oknom do minulosti. „Predstavte si, že pri potulkách prírodou natrafíte na miesto s krásnym výhľadom na zrúcaninu hradu. Ako asi hrad vyzeral? Čo z hradu chýba? Práve preto sme sa rozhodli na takéto miesta, v blízkosti hradných zrúcanín, osadiť priehľadné grafické infopanely, ktoré turistovi dokážu na tieto otázky odpovedať“, hovorí výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región. Predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici dodáva, že výber parciel, na ktorých budú tabule stáť bol v praxi náročnejší ako vo víziách projektu: „Brzdilo nás viacero faktorov, od majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov až po technické problémy s napasovaním vizualizácií na hradné zrúcaniny. Nakoniec sa však podarilo nájsť ideálny kúsok zeme v prípade 7 vytipovaných hradov. Aktuálne stojí už 5 zo 7 tabúľ a to v Beckove, na Čachtickom hrade, Lednici, hrade Tematín a Vršatci. Sedmičku čoskoro doplní Považský a Trenčiansky hrad.“ Priznal, že vo výbere lokalít, zohľadňovali aj atraktívnosť miesta, blízkosť turistických a náučných chodníkov.

Do terénu fotograf s rámikom

Pred prípravou podkladov a grafík nastúpil do akcie profesionálny fotograf. „Po konzultácii s odborníkom a autorom kresieb, architektom a hradológom Martinom Bónom  a fotografom Stanislavom Hladkým sme sa rozhodli, že kresliť sa bude podľa aktuálnych fotografií. Prešli sme teda všetkých 7 hradov s provizórnym dreveným rámikom v rozmeroch pripravovaného panelu, podľa ktorého sa nastavila ohnisková vzdialenosť a fotili sa jednotlivé hrady“, ozrejmil projektový manažér KOCR Trenčín región Pavol Štefčík. Podľa zhotovených záberov sa pripravovali líniové kresby, ktoré sa následne tlačili na sklenenú výplň panelov. „Kresby akademických rekonštrukcií hradov vychádzajú z aktuálnych poznatkov z pamiatkových výskumov, ako aj z historických vyobrazení týchto stavieb. Kresby tak interpretujú a oživujú zaniknutú podobu pamiatok a ich situovaním do zorného poľa návštevníkov umožňujú  priamo v teréne sa preniesť o niekoľko storočí dozadu“, uviedol autor grafík Martin Bóna. Spomenul, že najnáročnejšia bola sumarizácia historických dát a podkladov, samotná kresba už vychádzala na 3 – 4 dni.

7 kamenných strážcov trenčianskeho regiónu cez sklo

Finalizácii projektu predchádzalo „napasovanie“ grafík. Aby boli kresby na tabuliach v správnej veľkosti, výške a uhle, terén bolo potrebné zmapovať opäť z dôvodu zamerania. „Samotnú konštrukciu alebo časti tabule nebolo náročné zhotoviť. Najväčší problém bol materiál vyniesť na miesto osadenia. Terén k hradom bol v mnohých prípadoch náročný a bez prístupovej cesty“, uviedol Branislav Delinčák, konateľ spoločnosti ARDSYSTÉM, ktorá sa postarala o výrobu panelov a ich inštaláciu. „Výplň tabule pozostáva z bezpečnostného kaleného skla, ktoré sa v prípade rozbitia rozpadne na malé kúsky bez ostrých hrán, čo predchádza prípadnému riziku zranenia“, dodal Delinčák.

Niektoré z panelov nájde turista v blízkosti hradov, za inými sa musí prejsť

Aby sa na tabuľu zmestila celá kresba hradného objektu, v prípade každého zo 7 hradov musela byť zvolená iná vzdialenosť jej umiestnenia. Pohľad na hrad Beckov v jeho renesančnom šate zo 17. storočia turista objaví ak sa na chodníku za hradom vydá smerom na slivkovú alej a na rázcestí zvolí odbočku vľavo. Na Čachtickom hrade je panel ťažko prehliadnuť, nachádza sa priamo pred ním, na skalnom úbočí príjazdovej cesty po ľavej strane. V Lednici je to už náročnejšie. K tabuli však turistu dovedie zelená turistická značka v smere na Lednické skalky. Pohľad na hrad Tematín na sklonku 17. storočia sa turistom naskytne, ak sa cestou na hrad alebo z hradu vydajú smerom na rekreačné stredisko Bezovec po modrej turistickej značke. Porovnať súčasnú podobu zrúcaniny hradu Vršatec s jeho teoretickou podobou si zasa môžu v blízkosti Hotelu Vršatec, kde je panel osadený vedľa turistickej mapy. Tabuľu s vyobrazením Trenčianskeho hradu v 2. polovici 16. storočia je možné nájsť pri chodníku a cyklotrase medzi starým a novým železničným mostom v Trenčíne. Po osadení posledného zo 7 panelov, ktorý vykresľuje kontúry Považského hradu, tabuľu jednoznačne neobídu ľudia, pri prechádzke po Vážskej kaskáde, neďaleko Kostola sv. Ladislava v Považskom Podhradí.

Čo je na skle dostalo sa na papier

Kresby akademickej rekonštrukcie hradov a ich porovnanie so súčasným stavom hradných zrúcanín sa podarilo vydať aj v tlačenej forme. Výsledkom je publikácia s názvom „História včera a dnes“, do ktorej sa dostalo 7 hradov z Trenčianskeho kraja plus 3 hrady z regiónu Východná Morava. Materiál bude pre slovenských turistov dostupný na hrade Beckov, Čachtickom hrade, Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom, Mestskom informačnom centre v Dubnici nad Váhom, PX Centre v Považskej Bystrici, Púchovskom informačnom centre a na Trenčianskom hrade. Za slovensko-českou hranicou nájde publikáciu verejnosť na troch miestach – na hrade Brumov, hrade Lukov a v Informačnom centre v Koryčanoch.


Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Publikácia s názvom "História včera a dnes" je výstupom rovnomenného medzinárodného projektu, realizovaného s využitím finančných prostriedkov Fondu malých projektov operačného programu INTERREG V-A SK-CZ.


PŠ, Trenčín, 24.3.2022

Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…